KOMUNITNÍ CENTRUM SLUNÍČKO

  

     ÚVOD

 

Projekt Komunitního centra pro děti a mládež Sluníčko se zaměřuje na sociálně slabé rodiny, resp. na vyloučená společenství, je realizován od roku 2003. S naprostou převahou jde o romské rodiny, jejichž děti jsou velmi znevýhodněné v prostředí školy ale i společnosti vůbec. Naše děti pocházejí z rodin s nejnižšími příjmy. Členové rodin jsou dlouhodobě nezaměstnaní, žijící z dávek sociální podpory. Sami stěží prošli základním vzděláním, nejsou schopni poskytnout svým dětem vědomostní předpoklady potřebné k nástupu do škol a k tomu, aby ve škole obstály mezi ostatními dětmi majoritní společnosti. Děti jsou často odsouzeny k sociálnímu stereotypu „dítěte ulice“. Projekt má lokální charakter, komunitní centrum zasáhne romskou komunitu města Chomutova, přičemž úzce spolupracuje s o.p.s.NOVÁ ŠKOLA, o.s. STEP BY STEP, místní školou, neziskovým sektorem a dalšími lidmi. Činnost Komunitního centra je rozdělena do dvou částí: - odpolední klub pro volnočasové aktivity od 14:00 hodin do 18:30 hodin - odpolední klub pro školáky - doučování.

     CÍL PROJEKTU

 

Cílem projektu je připravit děti ze sociálně znevýhodněného prostředí na zařazení do běžného života ve škole i mimo ni, seznámit s jejich tíživou situací i širší veřejnost, společně s dalšími kluby a institucemi nastínit i pomoc v jejich situaci, tuto pomoc realizovat a poznatky i zkušenosti předávat jiným.


Konkrétně:

- minimalizovat rizika spojených se životem v sociálně znevýhodňujícím prostředí

- pomoci dětem osvojit si společenské vnímání i jednání

- odbourávat ostych a nedůvěru i nejistotu romských dětí vůči členům majoritní společnosti

- získávat návyky správného vyjadřování, stolování, hygieny

- v jednotlivých činnostech vytvářet u dětí prostor pro rozvoj slovní zásoby, grafomotorické dovednosti, zrakovou a sluchovou percepci a zvládnutí sociálního začlenění

- motivovat rodiče i děti k pravidelné docházce do školy

- navyšovat komunikační dovednosti, funkci paměti dětí

- vést děti k dokončení započatých činností

- usilovat o postupné budování časové posloupnosti a představivosti dětí

- představit i rodičům, jak mohou se svými dětmi doma pracovat, hrát si, učit je

- seznamovat s jejich činností širší veřejnosti, státní samosprávu a další instituce

 

Cíl odpoledního klubu: pomoci zvládat nároky ve vzdělávání během školní docházky. Stáhnout romské děti z ulice a obrátit jejich zájem k činnostem, které budou rozvíjet jejich schopnosti a dovednosti. Pravidelně je doučovat probírané učivo ve škole, věnovat se každému individuálně v tom, kde potřebuje pomoc. Volnočasové aktivity zaměřit na rozvíjení logického myšlení, představivosti, zručnosti, zvládnutí některých praktických domácích činností. V oblasti společenských návyků učit děti ohleduplnosti jeden vůči druhému, vzájemné toleranci, vstřícnosti a přijímání se navzájem, přátelství. Službou chceme vyvolat a podporovat zlepšení kvality života lidí v místních romských společenstvích prostřednictvím aktivace a propojování zdrojů jednotlivců, skupiny a společnosti.

 

     VÝBĚR CÍLOVÉ SKUPINY

 

Řešit problémy sociálně slabých rodin pokud se jedná o uplatnění ve společnosti při respektování jejich etnických odlišností. Pomáhat dětem z těchto rodin překonat ostych v cizím často velmi odlišném prostředí od komunity, v níž se pohybovaly v prvních letech svého života. Pomoci jim vyhledat, rozvinout a uplatnit jejich vlastní dovednosti, um, šikovnost i talent. Aby špatné zkušenosti v neznámém prostředí v nich nevytvořily doživotí blok, zábranu, nechuť k okolí nevedly později k záškoláctví, prostituci, lichvě, trestné činnosti a dalším patologickým jevům. Dle zkušeností jsou romské děti velmi vnímavé a jenom proto, že se odlišují například nedostatečnými znalostmi, či nedostatečně zvládnutými hygienickými návyky, špatnou výslovností mohou těžce prožívat odmítnutí okolí. I ony a právě ony si potřebují uvědomovat svou identitu a nestydět se za ni, umět ji uplatnit a považovat se rovnocenné k příslušníkům majoritní společnosti.

     VÝZNAM PROJEKTU PRO CÍLOVOU SKUPINU V PROJEKTU

 

Po krátkém čase pravidelné docházky do komunitního centra jsou na dítěti znát jasné pozitivní změny. Naučí se básničky, písničky, zvládá postupně barvy, tvary, mnohé děti se zřetelně zlepšují v komunikaci, ve výslovnosti, ve vyjadřovacích schopnostech. Rodina to záhy vnímá a rodiče se mohou přímo v klubu při různých příležitostech přesvědčit sami o šikovnosti svých dětí, o tom co umí. To má na ně velmi dobrý vliv. Tyto své zkušenosti předávají širší komunitě. Dobré výsledky dětí vedou rodiče k většímu zájmu o jejich školní výsledky. Samotné děti se těší ze svých dovedností a mají chuť se učit další. Pokud se nesetkávají s diskriminací, rozvíjejí zcela spontánně své vrozené schopnosti a talent. Velmi důležité je to, že do jejich života se vnáší i větší řád a smysl pro pravidelnost, odstraňuje se chaos, stres z vesměs cizího pro ně nepřátelského prostředí ulic, kde je většina z nich nucena velmi záhy se pohybovat.

     VÝZNAM PROJEKTU PRO CÍLE PROGRAMU

 

Projekt Komunitní centrum Sluníčko chce pomoci a zajistit všestranný rozvoj vzdělanosti romské mládeže a dětí a jejich vztahu ke vzdělání s ohledem na vytváření rovnoprávných šancí ve společnosti; vzdělávání a školení romských aktivistů a dobrovolníků. Projekt zahrnuje pomoc rodinám v oblasti vzdělávání, výchově, odstraňuje základní bariéry dětí z těchto rodin, které je nemilosrdně oddělují od dětí majoritní společnosti v komunitě škol a dalších zařízení, ve společnosti vůbec. V konečném důsledku ovlivňuje pozitivně jinak velmi negativní životní vývoj těchto rodin a napomáhá k začlenění romské komunity do okolní společnosti, napomáhá k odbourávání její diskriminace. Děti i rodiče mohou v prvopočátku získat pozitivní vztah k institucím, kde se jim dostává vzdělávání. Děti mohou sebevědoměji nastupovat školní docházku a vyrovnat se ostatním dětem. Tím, že mohou obstát v základních školách, aniž by musely přejít záhy po nástupu do škol do tzv. speciálních škol, kde už vlastně jsou opět oddělené od běžné populace, se lépe mohou zařadit mezi členy majoritní společnosti. Komunitní centrum Sluníčko pomáhá dětem ze sociálně slabých rodin, odrazit od „dna lidí na okraji“, vytvořit si předpoklady pro lepší prosazení při uplatnění v dospělosti včetně prosazení na trhu práce apod.

     VÝZNAM PROJEKTU

 

Projekt je významný ohledně následujících priorit: Dodatečné vzdělávání a poradenství při výuce romských dětí s cílem zajistit jim rovné příležitosti. Integrované mimoškolní aktivity, které zavádějí vzdělávání dětí a jejich sociální integraci; Odbourávání předsudků a vžitých stereotypů chápání a vidění jeden druhého, pramenících z neznalosti a ignorování druhého, zejména mezi dětmi a mladou generací (například smíšené letní dětské tábory a podobné volnočasové aktivity); Komunitní centrum Sluníčko navštěvují z více než 90 % romské děti. Předškolní se učí všemu, co zvládají děti majoritní společnosti v jejich věku. Děti v Komunitním centru Sluníčko dostávají příležitost naučit se vše potřebné pro školu, naučí se pohybovat ve společenství jiných dětí, komunikovat, vyjádřit svůj názor a prezentovat své znalosti.

     POPIS PRÁCE A ČINNOSTÍ

 

Jde poměrně o trpělivou a soustavnou péči, tudíž pracovnice našeho zařízení povzbuzují rodiče i děti k pravidelné docházce, sledují i prostředí z něhož děti přicházejí a pomohou rodinám i v jiných potřebách. Svou službu rozvíjí i v klub pro školáky, kde nabízíme nejen cílené volnočasové aktivity, ale i pomoc s domácími úkoly a s učením.Tradiční se stala vystoupení pro rodiče, Mikulášská besídka, rukodělné činnosti, nově chystáme veřejná vystoupení odpoledního klubu. Důraz je stále kladen na vzdělávání a posilování osobnosti dítěte v daném prostředí. V dopoledním klubu pracují dva zaměstnanci na částečný pracovní úvazek. Vždy se střídají v odpoledním klubu.

Denní aktivity: Činnosti v odpoledních hodinách - jedná se o jednu skupinu převážně romských dětí. Klub pro školáky je otevřen každý všední den - 14:00 hod - 18:00 hod – mimo úterý, kdy je volno. Aktivity se budou konat denně po celou dobu projektu dle rozvrhu.

 

© 2oo1 občanské sdružení MANIA, Komunitní centrum SLUNÍČKO